6.03.2014

Cintanotes 2.6 - recenze

Cintanotes je aplikace, která umožňuje záznam poznámek z různých zdrojů, umožňuje snadnou další práci s poznámkami, neobsazuje trvale místo na obrazovce, neopírá se o cloud ve fázi tvorby, ale podporuje využití cloudu jako úložiště, sloužící sdílení záznamů z více počítačů a/nebo více uživateli. Cintanotes prochází trvale vývojem, během kterého je stále posilován uživatelský komfort, zefektivňován workflow a respektován vývoj v kancelářském softwaru, včetně využívání moderních technologií, jako je cloud computing a pod. 
Přesně časem jsem publikoval odbornou recenzi tohoto produktu, tehdy ve verzi 2.1.1. Textová část této recenze začíná na adrese:
http://e7news.akamonitor.cz/2013/04/cintanotes-sprava-poznamek-recenze.html
a pokračuje zde: http://www.akamonitor.cz/cinta.htm. All-in-One Slideshow, sestávající z 89 slajdů, najdete na url: http://www.akamonitor.cz/product-reviews/cintanotes/
V uvedeném textu a v doplňku v podobě slideshow, je k dispozici podrobný popis filosofie programu, základy uživatelského prostředí a bohatství funkcí. Tato skutečnost mi umožňuje navázat na uvedený zdroj. Nebudu se opakovat a uvedu hlavní vlastnosti programu v nové verzi, tak jako jsou uváděny na stránkách tvůrce programu. Zde jsou:
Features
- Clipping text on hotkey
- Fast as-you-type search
- Tags and tag operations
- Configurable system-wide hotkeys
- Basic text formatting
- Export notes to TXT and XML
- Automatic backup
- Multiple notebooks PRO
- Tabbed sections PRO
- Hierarchic tags PRO
- Linking notes with each other PRO
- Global note links PRO
- Simplenote synchronization PRO
- Export notes to HTML PRO
- Pasting notes into other applications PRO
- Clipping Text On Hotkey
Stručné připomenutí základních vlastností programu Cintanotes:One of main uses of CintaNotes is to quickly store a piece of information you’ve found somewhere — most typically, on the web. Provided CintaNotes is running in the background (usually it will reside in the system tray), all you need to do is mark the text you want to store and press Ctrl+F12. Et voila! CintaNotes’ main window pops up, focused on the new note with the text you’ve just selected.
Some fields beside text are also filled automatically – the title of the source application window is taken as note’s title, and if you clip text from a web page, the note’s Link field automatically receives the URL of the page from the address bar of your browser (Internet Explorer, FireFox, Opera, Chrome and Safari are supported). Retrieving information in CintaNotes is trivial: just open CintaNotes and start typing! Only notes containing the typed phrase remain in the list. More sophisticated search criteria are supported, like searching by title or by URL the note was taken from. CintaNotes also supports global note links: the links to CintaNotes notes which can be inserted into and activated from other programs. This feature can be used to integrate CintaNotes with other information management software. Simplenote is an online service for notes which allows any application to share and synchronize notes over the cloud. It is the preferred way to synchronize, since it makes your notes available in a large variety of Simplenote-enabled note-taking applications on multiple platforms, which include Mac, Linux, Android and iOS. CintaNotes allows you to extract the content of a note to another application running on your Windows PC. Pressing Ctrl+Enter or the middle mouse button will paste the currently selected note (or notes) into the Windows application that was running immediately prior to opening CintaNotes.
Více se dozvíte na stránce tvlrce programu: www.cintanotes.com.

Jsem si jist, že si novou, zdokonalenou verzi oblíbíte. Podmínkou efektivnosti aplikace je její využívání jako operativního nástroje, s jehož funkcí jsou spojeny vybrané denní aktivity v kanceláři, v provozu nebo v každodenním životě.